Recent Posts

Pages: [1]
1
LightBurn / Ynt: MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Last post by Thead on October 29, 2018, 11:54:32 PM »
Hmmm güzel.
2
LightBurn / MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Last post by Tanju Ergan on October 28, 2018, 12:13:06 AM »
MoshiDraw kullanan makinenizi kolayca LightBurn kullanan profesyonel bir makine haline düştürebilirsiniz. Bu size sayısız kolaylıklar, rahat bir kullanım ve yüksek kaliteli işler yapmanızı ve hatta, moshidraw ile yapamayacağınız güzellikte ürünler üretmenizi sağlayacaktır.

LightBurn programının üstünlüklerine ileride başka konular altında ayrı ayrı değinmeye çalışacağım. Fakat bunlara bir kaç örnek olarak, çizimlerinize farklı renkler atayıp ve bu renklere ayrı ayrı hızlar tanımlayıp makineye tek bir iş gönderiminde(Aynı anda sırasıyla) ve belirleyeceğiniz işlem sırasına göre düz kazıma, yarım ton gravür, vektörel çizim ve kesim yapabilmeyi sayabilirim.

Önemli Not: Aşağıda anlatılan modifikasyon işlemleri MoshiDraw dışındaki Lihuiyu, CorelLaser, NewlyDraw gibi kartlarda da benzer şekildedir. Eğer aşağıda anlatılan işlemleri anlayamıyorsanız bunu sizin yerinize yapabilecek anlayan birilerinden destek almanızı önemle öneririm. Aşağıdaki işlemleri yaparken az miktarda da olsa, bilgi eksikliği durumunda makinenizin arızalanma riski bulunduğunu lütfen unutmayın.

BAŞLARKEN: Lütfen aşağıdaki işlemleri yaparken makinenizin ana güç kablosunun şebeke gerilimine bağlı olmadığına emin olunuz.
Açaklama 1: X ve Y motor soketleri ters takılırsa(X yerine Y motor gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettirmesi gereken motor Y eksenini hareket ettirecektir. Böyle bir durumda motor soketlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 2: X ve Y referans pim'leri ters takılırsa(X+ yerine Y pin, veya Y+ yerine X pin gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettiren motor Y eksene ait olan şalteri tetikleyemeyeceği için duramaz ve referans alamaz. Böyle bir durumda X+ ve Y+ pinlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 3: X ve Y motorlarının dönüş yönü ters olursa birşey olmaz fakat motorlar ters yöne hereket eder.(Sola gitmesi gerekirmen sağa, yukarı gitmesi gerekirken aşağı gibi) genellikle 4 motor kablosu taşıyan motor soketlerinin kablo renkleri aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi beyaz renk alt tarafa gelecek şekildedir fakat bu renkler farklı olabilir, eğer motorlarınız ters yöne hareket ederse soketin alt tarafa gelen rengini üst tarafa gelecek şekilde çeviriniz.


Eğer kartınızı yapıştırmak yerine delik açarak monte etmeyi seçerseniz lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat edeniz.
Eğer delik açarak sabitlemeyi seçtiyseniz, delik açarken etrafa saçılacak atık sac parçacıklarının güç ünitesine sıçramaması için bir A4 fotokopi kağıdını, bir parça koli bandı ile güç ünitesi önüne yapıştırabilirsiniz. Delik açarken etrafa saçılacak metal sac parçacıkları, iletken(elektirik akımını iletebilen) nesnelerdir. Küçük olasalar bile elektronik devrelere sıçradıklarında, devre komponentleri arasında istenmeyen kısa devrelere sebep olabilir ve cihazınıza enerji verdiğinizde, güç katınızın arızalanmasına sebep olabilirler.
Delikleri açtıktan sonra ise eğer bir elektrikli süpürgeniz yoksa, kedi tüyü toplar gibi dikkatlice bir parça koli bandı yardımı ile iyice temizleyebilirsiniz.3
LightBurn / LightBurn Installation (Windows)
« Last post by Thead on October 26, 2018, 04:02:27 PM »
First, go to https://lightburnsoftware.com/pages/trial-version-try-before-you-buy and download the appropriate version of the program for your system.Install the program by moving forward, after activating the trial version of the window grbl by moving forward.Serial/USB Select and proceed.Name your machine, then setup your work space by entering X (horizontal axis) and Y (vertical axis) dimensions with millimeters.Make reference settings of your machine as shown below and proceed.Finish the installation by clicking on the Finish button.Turn LightBurn off and back on, and connect to your machine at the bottom right of the screen. The com3 that appears below may be different to you. such as com2, com4, com5, com6 ...When LightBurn is connected, it will start communicating with your device.
Note: If you have made a USB connection and your computer cannot recognize your machine as an hardware and detects it as an unknown device, you can download and install the appropriate driver from the list below.

Only our members can view and download the driver files as additional files under the topic.

Warning! Please download the current version of winrar at https://rarlab.com, otherwise you may not be able to open the archive.


4
LightBurn / Ynt: LightBurn Kurulumu
« Last post by Onorom on October 26, 2018, 08:27:24 AM »
Çok başarılı olmuş elinize sağlık. Kurulum sonrası diğer aşamaları da eklemek lazım. Sanırım bizlere biraz iş düşüyor.
5
LightBurn / LightBurn Kurulumu (Windows)
« Last post by Thead on October 25, 2018, 05:46:37 PM »
Öncelikle https://lightburnsoftware.com/pages/trial-version-try-before-you-buy adresine giderek programın sisteminize uygun versiyonunu indiriniz.Eğer programı çalıştırırken "api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll eksik" uyarısı alırsanız, aşağıdaki windows güncellemelerinden sisteminize uygun olanı indirmeyi deneyebilirsiniz fakat en az servis paket 1'li bir windows7 işletim istemine veya yukarısına ihtiyacınız olacaktır.
https://support.microsoft.com/en-us/help/2999226/update-for-universal-c-runtime-in-windows
İlerleyerek programı kurunuz, deneme sürümünü etkinleştirdikten sonra karşınıza çıkan pencereden grbl seçerek ilerleyiniz.
Serial/USB Seçerek ilerleyiniz.
Makinenize bir isim vererek, alt kısımdaki X (yatay eksen) ve Y (dikey eksen) ölçülerini milimetre olarak girerek ilerleyiniz.
Aşağıda görüldüğü gibi makinenizin referans ayarlarını yapıp ilerleyiniz.
Finish butonu üzerine tıklayarak kurulumu tamamlayınız.
LightBurn'ü kapatıp tekrar açınız ve ekranın sağ alt kısmından makinenize bağlanınız. Aşağıda görünen com3 sizde farklı olabilir. com2, com4, com5, com6 gibi...
LightBurn bağlandığında cihazınızla haberleşmeye başlayacaktır, iletişimi Console bölümünden izleyebilirsiniz.
Not: Usb bağlantısını yaptığınız halde bilgisayarınız makinenizi donanım olarak tanıyamıyor ve bilinmeyen aygıt olarak algılıyorsa aşağıdaki listeden sisteminize uygun sürücüyü indirerek kurabilirsiniz.

(Dikkat: Artık GRBL LightDrive firmware arduino uno geliştirme kartları üzerine yazılmıyor)Sadece üyelerimiz sürücü dosyalarını konu altında ek dosyalar olarak görebilir ve indirebilirler.

Dikkat: Eğer sıkıştırılmış .rar dosyası olarak indirdiğiniz sürücü arşiv dosyası açılmıyor veya arşiv hasarlı vs. gibi uyarılar alıyorsanız https://rarlab.com adresinden winrar'ın güncel sürümünü indirerek kurunuz, daha sonra .rar arşiv dosyası üzerine sağ tıklayıp buraya çıkart dediğinizde sürücü arşivi sorunsuz olarak açılacaktır.Pages: [1]