Son İletiler

Sayfa: [1]
2
LightBurn / LightBurn Temel kullanımı
« Son İleti Gönderen: Tanju Ergan Kasım 01, 2018, 04:00:51 ÖS »
LightBurn'e dosya çağırmak ve genel kullanımı hakkında temel bilgiler pek yakında burada...
3
MoshiDraw / MoshiDraw yardımlaşma konusu
« Son İleti Gönderen: Tanju Ergan Ekim 31, 2018, 10:58:56 ÖÖ »
MoshiDraw ile ilgili karşılaştığınız sorunları üye girişi yaparak burada paylaşabilirsiniz, sorularınızı sorabilirsiniz.
4
MoshiDraw / MoshiDraw USB Line 9.96 Kurulumu
« Son İleti Gönderen: Tanju Ergan Ekim 31, 2018, 08:37:35 ÖÖ »
MoshiDraw'ın gelmiş geçmiş en kararlı sürümü olan ve halen pek çok kullanıcısı bulunan, 9.96 sürümünün kararlı bir şekilde çalışması için kurulumun düzgünce yapılması ve çalışma alanı ayarları yapılarak kullanılmaya başlanması gerekir.

Burada MoshiDraw USB Line 9.96 sürümü örnek alınarak kurulumu ve Türkçe yamasının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Moshi firmasının daha sonra çıkarmış olduğu 2000, 2014, 2016 gibi sürümlerin kurulumu farklı olmakla birlikte bu üst sürümlerde programın kararlılığı daha düşük olup özellikle elektrik kesintileri esnasında makine'nin kontrol kartı üzerindeki programlanabilir işlemciyi silerek kartları çalışmaz hale getirebiliyorlar. Bu yüzden eğer MoshiBoard kullanan bir mini lazer cnc sahibiyseniz ısrarla tavsiyem aşağıdaki bağlantıda bulunan, MoshiDraw'ın temiz 9.96 sürümüdür. (Bu Moshi, MS10105 kontrol kartlarıyla sorunsuz çalışan tek sürümdür.)

Eğer MoshiDraw9x sürümlerinden biri sizde halen mevcut ise ve sadece Türkçe dil desteği istiyorsanız, Türkçe dil dosyalarını sıkıştırılmış .rar arşivi olarak bu iletinin altındaki ekte bulabilirsiniz. İndirdiğiniz arşivi açarak içeriğindeki dosyaları, daha önce MoshiDraw kurulumu yaptığınız klasöre yapıştırarak değişimi onayladığınızda, MoshiDraw 9 serisi programınız Türkçe dil desteğine sahip olacaktır. "Örnek: C:/moshidraw_left"
(Lütfen dikkat, bu konunun altındaki Türkçe yama sadece MoshiDraw versiyon 9x serisi ve alt sürümleri içindir)

Malesef geçmişte Moshi Soft firmasının dağıtığı programlarında casus yazılımlara ve çeşitli virüslere rastlanmıştır, bu gayri ciddi tutumları firma'nın internet sitesinin google tarafından zararlı site olarak anılmasına da sebep oldu. Bu yüzden programın temiz versiyonunu aşağıdaki bağlantıya ekledim ve buradan indirmenizi önemle tavsiye ederim. Geçmişte gelişimine çok emek verdiğim bir yazılımı bu halde ve geri kalmış görmek beni gerçekten üzüyor ama malefes bu Çin'li arkadaşlar böyle, neticede moshidraw onların... Kötü komşu insanı LightBurn sahibi yaparmış meğer ::)BAŞLARKEN: Öncelikle https://drive.google.com/file/d/1ZkGb7jT3BFcqp0qfa07CFXjNXOO53iZZ/view?usp=sharing adresinden MoshiDraw 9.96 .rar arşiv dosyasını indirerek, winrar veya benzeri bir sıkıştırma programı yardımıyla arşivden çıkarıyoruz.

ÖNEMLİ: MoshiDraw bizde yazılım kilidi denilen flash disk benzeri bir usb dongle ile gelir, bu şeyin 9x ve daha üst sürümleri ile çalışanları portakal rengidir. Bu usb dongle'ı kaybederseniz, programı kurabilirsiniz fakat açıp çalıştıramazsınız. Bu yazılım kilidinin 9x versiyonu öncesi MoshiDraw sürümleri için olanları mavi renktedir ve bu maviler MS10105 kartlar ile çalışmaz. MS10105 öncesi mavi dongle isteyen moshiboard ana kartları sadece kazıma yapabilir, kesim yapamazlar. (Gerçi dört beş yıl önce portakal yerine mavi, mavi yerine portakal dağıttıkları da olmuştu)
Moshi Draw USB Line 9.96 klasörüne girerek Moshidraw_left.exe kurulum dosyasına sağ tıklıyor ve yönetici olarak çalıştır diyoruz.
Genelde English(bu sadece kurulum dosyasının dil seçimidir) seçili olarak geliyor ve alttan "Next" butonuna sol tıklayarak ilerliyoruz.
I agree with the above terms and conditions yazısının solundaki küçük kutucuğu işaretleyerek alttan "Next" butonuna sol tıklayarak ilerliyoruz.
Programın kurulmasını istediğiniz disk bölümü farklı olsun istemiyorsak alttaki "Start" butonuna tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Sistemimizin kurulu olduğu kök disk'e (Genellikle C:\) kurulması tavsiye edilir.
Kurulum işlemi bittikten sonra MoshiDraw 9.96'ya Türkçe dil desteği vermek için, indirdiğimiz paket içerisindeki "Türkçe Dil Dosyaları" klasörünün içindeki tüm dosyaları kopyalayarak "C:\moshidraw_left" klasörü içerisine yapıştırarak dosya değişim uyarısını onaylıyoruz.


MoshiDraw'ı çalıştırdıktan sonra ana ekranda Dosya/Seçenekler menüsüne giriyoruz.
Açılan sistem seçenekleri menüsündeki "ÇalışmaAlanı" sekmesini tıklıyor ve makinemizin çalışma alanı'nı En(X eksen) ve Yükseklik(Y eksen) milimetre olarak ölçülerini yazıyoruz ve alt soldaki "TAMAM" butonuna tıklıyoruz.MoshiDraw gariplikleri sizi epey meşgul edebilir, sorularınızı ve sorunlarınızı çekinmeden formumuzda paylaşabilirsiniz. Tabi ki bunun için sadece üye olarak giriş yapmak zorundasınız :)

Not: Bu forum'a mevcut sosyal medya hesaplarınızla ve tek tıkla kolayca üye olabilirsiniz:
https://forum.lazerciler.net/index.php?action=register

5
Lihuiyu / Lihuiyu M2 kurulumu ve Türkçe desteği
« Son İleti Gönderen: Tanju Ergan Ekim 30, 2018, 03:33:59 ÖÖ »
Her Lihuiyu co2 lazer kontrol kartının bir cihaz kimlik numarası vardır. Bu numara makinenizin kontrol kartının üzerinde yazar.
Lihuiyu son derece basit ve sadece sisteminizde CorelDraw kurulu ise çalışın bir programdır.

Programı kurmak için makineniz ile gelen cd içerisindeki CorelLASER.exe kurulum dosyasını çift tıklayın, kurulum dili olarak English seçin (Bu sadece kurulum dosyası dilidir) yönermeleri izleyerek programı kurun. Eğer setup ekranında çince karakter gereksiniminden kaynaklanan buton isimlerini görememe durumu ile karşılaşırsanız alt soldan ikinci seçenek "ilerle" seçeneğidir...

Kurulumu yapılmış lihuiyu için Türkçe desteği:

Türkçe desteği eklemek için ekte bulunan m2TR.rar dosyasını indirerek arşivden çıkartın, Lihuiyu M2 Türkçe klasörü altındaki tüm içeriği  kopyalayarak, C:\Program Files\3WCAD\CorelLASER 2012\ klasörü altına yapıştırın ve dosya değişim uyarısını onaylayın. Eğer programı c:\ sürücünden farklı bir yere kurduysanız, m2TR klasörü altındaki RunOptions.ini dosyasına doğru yolu girmeniz gerekir.
6
LightBurn / Ynt: MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Son İleti Gönderen: Thead Ekim 29, 2018, 11:54:32 ÖS »
Hmmm güzel.
7
LightBurn / MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Son İleti Gönderen: Tanju Ergan Ekim 28, 2018, 12:13:06 ÖÖ »
MoshiDraw kullanan makinenizi kolayca LightBurn kullanan profesyonel bir makine haline düştürebilirsiniz. Bu size sayısız kolaylıklar, rahat bir kullanım ve yüksek kaliteli işler yapmanızı ve hatta, moshidraw ile yapamayacağınız güzellikte ürünler üretmenizi sağlayacaktır. Üstelik küçük bir maliyetle bunu kendiniz kolayca halledebilirsiniz.

LightBurn programının üstünlüklerine ileride başka konular altında ayrı ayrı değinmeye çalışacağım. Fakat bunlara bir kaç örnek olarak, çizimlerinize farklı renkler atayıp ve bu renklere ayrı ayrı hızlar tanımlayıp makineye tek bir iş gönderiminde(Aynı anda sırasıyla) ve belirleyeceğiniz işlem sırasına göre düz kazıma, yarım ton gravür, vektörel çizim ve kesim yapabilmeyi sayabilirim.

LightBurn programını kullanabilmek için öncelikle PWM(pulse width modulation) özelliği olan, LightDrive gibi ya da benzeri bir muadil kontrol kartına sahip olmanız gerekir. LightDrive kontrol kartı LightBurn için geliştirimiş ve %100 uyumlu çalışan, uygun fiyatıyla tercih edilen orjinal kontrol kartıdır. Öte yandan Çin menşeli diğer kontrol kartları, moshidraw, lihuiyu, newlydraw gibi yazılımların, kendilerine özel kontrol kartları pwm desteği sağlamamakta ve LightBurn'e geçerken değiştirilmeleri gerekmektedir.

Ayrıca LightBurn'de diğer Çin menşeli programlar gibi usb portunuzu işgal eden bir yazılım koruma kilidi(dongle) olmaması, bozulması veya kaybedilmesi halinde 80-100$ gibi bir maliyetle karşılaşma ihtimali olmayışı da bana göre ayrı bir güzellik oldu, çünkü malesef geçmişte çok fazla arkadaşımızın başına bu yazılım kilidi usb donanımların kaybolması veya çarpılarak bozulması gibi durumlar geldi, defalarca paraları boşa gitti...

Aşağıdaki işlemleri yapabilmeniz için ihtiyacınız olanlar:
  • LightBurn Ömür boyu lisansı: 40$ Ya da deneme sürümü. Dikkat! eğer lisans anahtarınızı direk olarak LightBurn resmi sitesinden alırsanız %10 indirimden yararlanamazsınız
  • LightDrive Kontrol ana kartı: 80$ (Paket içerisinde delik şablonu, yedek pimler, ısıya duyarlı makaronlar ve vidaları bulunmaktadır)
(Bu ürünleri lazerciler whatsapp grubundan https://chat.whatsapp.com/InY5k1mhmQJL9rYfIYVnsC benimle "Tanju Ergan" iletişime geçerek indirimli olarak temin etmeniz mümkün)

Önemli Not: Aşağıda anlatılan modifikasyon işlemleri MoshiDraw dışındaki Lihuiyu, CorelLaser, NewlyDraw gibi kartlarda da benzer şekildedir. Eğer aşağıda anlatılan işlemleri anlayamıyorsanız bunu sizin yerinize yapabilecek anlayan birilerinden destek almanızı önemle öneririm. Aşağıdaki işlemleri yaparken az miktarda da olsa, bilgi eksikliği durumunda makinenizin arızalanma riski bulunduğunu lütfen unutmayın.

BAŞLARKEN: Lütfen aşağıdaki işlemleri yaparken makinenizin ana güç kablosunun şebeke gerilimine bağlı olmadığına emin olunuz.
Açaklama 1: X ve Y motor soketleri ters takılırsa(X yerine Y motor gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettirmesi gereken motor Y eksenini hareket ettirecektir. Böyle bir durumda motor soketlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 2: X ve Y referans pim'leri ters takılırsa(X+ yerine Y pin, veya Y+ yerine X pin gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettiren motor Y eksene ait olan şalteri tetikleyemeyeceği için duramaz ve referans alamaz. Böyle bir durumda X+ ve Y+ pinlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 3: X ve Y motorlarının dönüş yönü ters olursa birşey olmaz fakat motorlar ters yöne hereket eder.(Sola gitmesi gerekirmen sağa, yukarı gitmesi gerekirken aşağı gibi) genellikle 4 motor kablosu taşıyan motor soketlerinin kablo renkleri aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi beyaz renk alt tarafa gelecek şekildedir fakat bu renkler farklı olabilir, eğer motorlarınız ters yöne hareket ederse soketin alt tarafa gelen rengini üst tarafa gelecek şekilde çeviriniz.
Eğer kartınızı yapıştırmak yerine delik açarak monte etmeyi seçerseniz lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat edeniz.
Eğer delik açarak sabitlemeyi seçtiyseniz, delik açarken etrafa saçılacak atık sac parçacıklarının güç ünitesine sıçramaması için bir A4 fotokopi kağıdını, bir parça koli bandı ile güç ünitesi önüne yapıştırabilirsiniz. Delik açarken etrafa saçılacak metal sac parçacıkları, iletken(elektirik akımını iletebilen) nesnelerdir. Küçük olasalar bile elektronik devrelere sıçradıklarında, devre komponentleri arasında istenmeyen kısa devrelere sebep olabilir ve cihazınıza enerji verdiğinizde, güç katınızın arızalanmasına sebep olabilirler.
Delikleri açtıktan sonra ise eğer bir elektrikli süpürgeniz yoksa, kedi tüyü toplar gibi dikkatlice bir parça koli bandı yardımı ile iyice temizleyebilirsiniz.8
LightBurn / LightBurn Installation
« Son İleti Gönderen: Thead Ekim 26, 2018, 04:02:27 ÖS »
First, go to https://lightburnsoftware.com/pages/trial-version-try-before-you-buy and download the appropriate version of the program for your system.Install the program by moving forward, after activating the trial version of the window grbl by moving forward.
(If you get a warning, click More info and then click Run anyway. )Serial/USB Select and proceed.Name your machine, then setup your work space by entering X (horizontal axis) and Y (vertical axis) dimensions with millimeters.Make reference settings of your machine as shown below and proceed.Finish the installation by clicking on the Finish button.Turn LightBurn off and back on, and connect to your machine at the bottom right of the screen. The com3 that appears below may be different to you. such as com2, com4, com5, com6 ...When LightBurn is connected, it will start communicating with your device.Welcome to the exclusive world of LightBurn and LightDrive :)


Note: If you have made a USB connection and your computer cannot recognize your machine as an hardware and detects it as an unknown device, you can download and install the appropriate driver from the list below.


9
LightBurn / Ynt: LightBurn Kurulumu
« Son İleti Gönderen: Onorom Ekim 26, 2018, 08:27:24 ÖÖ »
Çok başarılı olmuş elinize sağlık. Kurulum sonrası diğer aşamaları da eklemek lazım. Sanırım bizlere biraz iş düşüyor.
10
LightBurn / LightBurn Kurulumu
« Son İleti Gönderen: Thead Ekim 25, 2018, 05:46:37 ÖS »
Öncelikle https://lightburnsoftware.com/pages/trial-version-try-before-you-buy adresine giderek programın sisteminize uygun versiyonunu indiriniz.Eğer programı kurarken aşağıdaki gibi bir uyarı alırsanız, Ek bilgi yazısına tıklayınız ve daha sonra açılan pencerede Yine de çalıştır butonuna tıklayınız.Eğer programı çalıştırırken "api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll eksik" uyarısı alırsanız, aşağıdaki windows güncellemelerinden sisteminize uygun olanı yükleyip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.
https://support.microsoft.com/en-us/help/2999226/update-for-universal-c-runtime-in-windows
İlerleyerek programı kurunuz, deneme sürümünü etkinleştirdikten sonra karşınıza çıkan pencereden grbl seçerek ilerleyiniz.
Serial/USB Seçerek ilerleyiniz.
Makinenize bir isim vererek, alt kısımdaki X (yatay eksen) ve Y (dikey eksen) ölçülerini milimetre olarak girerek ilerleyiniz.
Aşağıda görüldüğü gibi makinenizin referans ayarlarını yapıp ilerleyiniz.
Finish butonu üzerine tıklayarak kurulumu tamamlayınız.
LightBurn'ü kapatıp tekrar açınız ve ekranın sağ alt kısmından makinenize bağlanınız. Aşağıda görünen com3 sizde farklı olabilir. com2, com4, com5, com6 gibi...
LightBurn bağlandığında cihazınızla haberleşmeye başlayacaktır, iletişimi Console bölümünden izleyebilirsiniz.
LightBurn ve LightDrive'ın ayrıcalıklı dünyasına hoş geldiniz :)Not: Usb bağlantısını yaptığınız halde bilgisayarınız makinenizi donanım olarak tanıyamıyor ve bilinmeyen aygıt olarak algılıyorsa aşağıdaki listeden sisteminize uygun sürücüyü indirerek kurabilirsiniz. (LightDrive firmware, arduino uno geliştirme kartları üzerine yazılmıştır ve kartın altı yeşil renktedir)

Eğer sıkıştırılmış .rar dosyası olarak indirdiğiniz sürücü arşiv dosyası açılmıyor veya arşiv hasarlı vs. gibi uyarılar alıyorsanız https://rarlab.com adresinden winrar'ın güncel sürümünü indirerek kurunuz, daha sonra .rar arşiv dosyası üzerine sağ tıklayıp buraya çıkart dediğinizde sürücü arşivi sorunsuz olarak açılacaktır.


Eğer LightDrive white serisi kontrol kartına sahipseniz, genelde herhangi bir sürücü yüklemenize gerek kalmayacaktır. Fakat nadir orlarak otomatik güncellemeleri kapalı windows sürümlerinde kartınız bilinmeyen aygıt olarak tanınabilir. Bu gibi durumda aşağıdaki sürücüyü indirip kartınızı aygıt yöneticisinden, sücüyü güncelleştir diyerek tanıtabilirsiniz. (LightDrive White firmware, orjinal arduino uno geliştirme kartları üzerine yazılmıştır ve kartın altı beyaz renktedir)

Sayfa: [1]