MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek

  • 1 Yanıt
  • 6700 Gösterim
MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« : Ekim 28, 2018, 12:13:06 ÖÖ »
MoshiDraw kullanan makinenizi kolayca LightBurn kullanan profesyonel bir makine haline düştürebilirsiniz. Bu size sayısız kolaylıklar, rahat bir kullanım ve yüksek kaliteli işler yapmanızı ve hatta, moshidraw ile yapamayacağınız güzellikte ürünler üretmenizi sağlayacaktır. Üstelik küçük bir maliyetle bunu kendiniz kolayca halledebilirsiniz.

LightBurn programının üstünlüklerine ileride başka konular altında ayrı ayrı değinmeye çalışacağım. Fakat bunlara bir kaç örnek olarak, çizimlerinize farklı renkler atayıp ve bu renklere ayrı ayrı hızlar tanımlayıp makineye tek bir iş gönderiminde(Aynı anda sırasıyla) ve belirleyeceğiniz işlem sırasına göre düz kazıma, yarım ton gravür, vektörel çizim ve kesim yapabilmeyi sayabilirim.

LightBurn programını kullanabilmek için öncelikle PWM(pulse width modulation) özelliği olan, LightDrive gibi ya da benzeri bir muadil kontrol kartına sahip olmanız gerekir. LightDrive kontrol kartı LightBurn için geliştirimiş ve %100 uyumlu çalışan, uygun fiyatıyla tercih edilen orjinal kontrol kartıdır. Öte yandan Çin menşeli diğer kontrol kartları, moshidraw, lihuiyu, newlydraw gibi yazılımların, kendilerine özel kontrol kartları pwm desteği sağlamamakta ve LightBurn'e geçerken değiştirilmeleri gerekmektedir.

Ayrıca LightBurn'de diğer Çin menşeli programlar gibi usb portunuzu işgal eden bir yazılım koruma kilidi(dongle) olmaması, bozulması veya kaybedilmesi halinde 80-100$ gibi bir maliyetle karşılaşma ihtimali olmayışı da bana göre ayrı bir güzellik oldu, çünkü malesef geçmişte çok fazla arkadaşımızın başına bu yazılım kilidi usb donanımların kaybolması veya çarpılarak bozulması gibi durumlar geldi, defalarca paraları boşa gitti...

Aşağıdaki işlemleri yapabilmeniz için ihtiyacınız olanlar:
  • LightBurn Ömür boyu lisansı: 40$ Ya da deneme sürümü. Dikkat! eğer lisans anahtarınızı direk olarak LightBurn resmi sitesinden alırsanız %10 indirimden yararlanamazsınız
  • LightDrive Kontrol ana kartı: 80$ (Paket içerisinde delik şablonu, yedek pimler, ısıya duyarlı makaronlar ve vidaları bulunmaktadır)
(Bu ürünleri lazerciler whatsapp grubundan https://chat.whatsapp.com/InY5k1mhmQJL9rYfIYVnsC benimle "Tanju Ergan" iletişime geçerek indirimli olarak temin etmeniz mümkün)

Önemli Not: Aşağıda anlatılan modifikasyon işlemleri MoshiDraw dışındaki Lihuiyu, CorelLaser, NewlyDraw gibi kartlarda da benzer şekildedir. Eğer aşağıda anlatılan işlemleri anlayamıyorsanız bunu sizin yerinize yapabilecek anlayan birilerinden destek almanızı önemle öneririm. Aşağıdaki işlemleri yaparken az miktarda da olsa, bilgi eksikliği durumunda makinenizin arızalanma riski bulunduğunu lütfen unutmayın.

BAŞLARKEN: Lütfen aşağıdaki işlemleri yaparken makinenizin ana güç kablosunun şebeke gerilimine bağlı olmadığına emin olunuz.
Açaklama 1: X ve Y motor soketleri ters takılırsa(X yerine Y motor gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettirmesi gereken motor Y eksenini hareket ettirecektir. Böyle bir durumda motor soketlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 2: X ve Y referans pim'leri ters takılırsa(X+ yerine Y pin, veya Y+ yerine X pin gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettiren motor Y eksene ait olan şalteri tetikleyemeyeceği için duramaz ve referans alamaz. Böyle bir durumda X+ ve Y+ pinlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 3: X ve Y motorlarının dönüş yönü ters olursa birşey olmaz fakat motorlar ters yöne hereket eder.(Sola gitmesi gerekirmen sağa, yukarı gitmesi gerekirken aşağı gibi) genellikle 4 motor kablosu taşıyan motor soketlerinin kablo renkleri aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi beyaz renk alt tarafa gelecek şekildedir fakat bu renkler farklı olabilir, eğer motorlarınız ters yöne hareket ederse soketin alt tarafa gelen rengini üst tarafa gelecek şekilde çeviriniz.
Eğer kartınızı yapıştırmak yerine delik açarak monte etmeyi seçerseniz lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat edeniz.
Eğer delik açarak sabitlemeyi seçtiyseniz, delik açarken etrafa saçılacak atık sac parçacıklarının güç ünitesine sıçramaması için bir A4 fotokopi kağıdını, bir parça koli bandı ile güç ünitesi önüne yapıştırabilirsiniz. Delik açarken etrafa saçılacak metal sac parçacıkları, iletken(elektirik akımını iletebilen) nesnelerdir. Küçük olasalar bile elektronik devrelere sıçradıklarında, devre komponentleri arasında istenmeyen kısa devrelere sebep olabilir ve cihazınıza enerji verdiğinizde, güç katınızın arızalanmasına sebep olabilirler.
Delikleri açtıktan sonra ise eğer bir elektrikli süpürgeniz yoksa, kedi tüyü toplar gibi dikkatlice bir parça koli bandı yardımı ile iyice temizleyebilirsiniz.« Son Düzenleme: Kasım 01, 2018, 01:55:53 ÖÖ Gönderen: Tanju Ergan »
Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz - Actions speak louder than words

Ynt: MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2018, 11:54:32 ÖS »
Hmmm güzel.
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2018, 12:38:39 ÖÖ Gönderen: Thead »