MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek

  • 1 Replies
  • 8602 Views
MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« on: October 28, 2018, 12:13:06 AM »
MoshiDraw kullanan makinenizi kolayca LightBurn kullanan profesyonel bir makine haline düştürebilirsiniz. Bu size sayısız kolaylıklar, rahat bir kullanım ve yüksek kaliteli işler yapmanızı ve hatta, moshidraw ile yapamayacağınız güzellikte ürünler üretmenizi sağlayacaktır.

LightBurn programının üstünlüklerine ileride başka konular altında ayrı ayrı değinmeye çalışacağım. Fakat bunlara bir kaç örnek olarak, çizimlerinize farklı renkler atayıp ve bu renklere ayrı ayrı hızlar tanımlayıp makineye tek bir iş gönderiminde(Aynı anda sırasıyla) ve belirleyeceğiniz işlem sırasına göre düz kazıma, yarım ton gravür, vektörel çizim ve kesim yapabilmeyi sayabilirim.

Önemli Not: Aşağıda anlatılan modifikasyon işlemleri MoshiDraw dışındaki Lihuiyu, CorelLaser, NewlyDraw gibi kartlarda da benzer şekildedir. Eğer aşağıda anlatılan işlemleri anlayamıyorsanız bunu sizin yerinize yapabilecek anlayan birilerinden destek almanızı önemle öneririm. Aşağıdaki işlemleri yaparken az miktarda da olsa, bilgi eksikliği durumunda makinenizin arızalanma riski bulunduğunu lütfen unutmayın.

BAŞLARKEN: Lütfen aşağıdaki işlemleri yaparken makinenizin ana güç kablosunun şebeke gerilimine bağlı olmadığına emin olunuz.
Açaklama 1: X ve Y motor soketleri ters takılırsa(X yerine Y motor gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettirmesi gereken motor Y eksenini hareket ettirecektir. Böyle bir durumda motor soketlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 2: X ve Y referans pim'leri ters takılırsa(X+ yerine Y pin, veya Y+ yerine X pin gibi) birşey olmaz fakat düzeltilmesi gerekir çünkü, X eksenini hareket ettiren motor Y eksene ait olan şalteri tetikleyemeyeceği için duramaz ve referans alamaz. Böyle bir durumda X+ ve Y+ pinlerinin yerlerini değiştiriniz.
Açaklama 3: X ve Y motorlarının dönüş yönü ters olursa birşey olmaz fakat motorlar ters yöne hereket eder.(Sola gitmesi gerekirmen sağa, yukarı gitmesi gerekirken aşağı gibi) genellikle 4 motor kablosu taşıyan motor soketlerinin kablo renkleri aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi beyaz renk alt tarafa gelecek şekildedir fakat bu renkler farklı olabilir, eğer motorlarınız ters yöne hareket ederse soketin alt tarafa gelen rengini üst tarafa gelecek şekilde çeviriniz.


Eğer kartınızı yapıştırmak yerine delik açarak monte etmeyi seçerseniz lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat edeniz.
Eğer delik açarak sabitlemeyi seçtiyseniz, delik açarken etrafa saçılacak atık sac parçacıklarının güç ünitesine sıçramaması için bir A4 fotokopi kağıdını, bir parça koli bandı ile güç ünitesi önüne yapıştırabilirsiniz. Delik açarken etrafa saçılacak metal sac parçacıkları, iletken(elektirik akımını iletebilen) nesnelerdir. Küçük olasalar bile elektronik devrelere sıçradıklarında, devre komponentleri arasında istenmeyen kısa devrelere sebep olabilir ve cihazınıza enerji verdiğinizde, güç katınızın arızalanmasına sebep olabilirler.
Delikleri açtıktan sonra ise eğer bir elektrikli süpürgeniz yoksa, kedi tüyü toplar gibi dikkatlice bir parça koli bandı yardımı ile iyice temizleyebilirsiniz.« Last Edit: March 10, 2020, 04:23:49 PM by Tanju Ergan »
Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz - Actions speak louder than words

Ynt: MoshiDraw'dan LightBurn'e geçmek
« Reply #1 on: October 29, 2018, 11:54:32 PM »
Hmmm güzel.
« Last Edit: November 02, 2018, 12:38:39 AM by Thead »