MoshiDraw USB Line 9.96 Kurulumu

  • 0 Yanıt
  • 637 Gösterim
MoshiDraw USB Line 9.96 Kurulumu
« : Ekim 31, 2018, 08:37:35 ÖÖ »
MoshiDraw'ın gelmiş geçmiş en kararlı sürümü olan ve halen pek çok kullanıcısı bulunan, 9.96 sürümünün kararlı bir şekilde çalışması için kurulumun düzgünce yapılması ve çalışma alanı ayarları yapılarak kullanılmaya başlanması gerekir.

Burada MoshiDraw USB Line 9.96 sürümü örnek alınarak kurulumu ve Türkçe yamasının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Moshi firmasının daha sonra çıkarmış olduğu 2000, 2014, 2016 gibi sürümlerin kurulumu farklı olmakla birlikte bu üst sürümlerde programın kararlılığı daha düşük olup özellikle elektrik kesintileri esnasında makine'nin kontrol kartı üzerindeki programlanabilir işlemciyi silerek kartları çalışmaz hale getirebiliyorlar. Bu yüzden eğer MoshiBoard kullanan bir mini lazer cnc sahibiyseniz ısrarla tavsiyem aşağıdaki bağlantıda bulunan, MoshiDraw'ın temiz 9.96 sürümüdür. (Bu Moshi, MS10105 kontrol kartlarıyla sorunsuz çalışan tek sürümdür.)

Eğer MoshiDraw9x sürümlerinden biri sizde halen mevcut ise ve sadece Türkçe dil desteği istiyorsanız, Türkçe dil dosyalarını sıkıştırılmış .rar arşivi olarak bu iletinin altındaki ekte bulabilirsiniz. İndirdiğiniz arşivi açarak içeriğindeki dosyaları, daha önce MoshiDraw kurulumu yaptığınız klasöre yapıştırarak değişimi onayladığınızda, MoshiDraw 9 serisi programınız Türkçe dil desteğine sahip olacaktır. "Örnek: C:/moshidraw_left"
(Lütfen dikkat, bu konunun altındaki Türkçe yama sadece MoshiDraw versiyon 9x serisi ve alt sürümleri içindir)

Malesef geçmişte Moshi Soft firmasının dağıtığı programlarında casus yazılımlara ve çeşitli virüslere rastlanmıştır, bu gayri ciddi tutumları firma'nın internet sitesinin google tarafından zararlı site olarak anılmasına da sebep oldu. Bu yüzden programın temiz versiyonunu aşağıdaki bağlantıya ekledim ve buradan indirmenizi önemle tavsiye ederim. Geçmişte gelişimine çok emek verdiğim bir yazılımı bu halde ve geri kalmış görmek beni gerçekten üzüyor ama malefes bu Çin'li arkadaşlar böyle, neticede moshidraw onların... Kötü komşu insanı LightBurn sahibi yaparmış meğer ::)BAŞLARKEN: Öncelikle https://drive.google.com/file/d/1ZkGb7jT3BFcqp0qfa07CFXjNXOO53iZZ/view?usp=sharing adresinden MoshiDraw 9.96 .rar arşiv dosyasını indirerek, winrar veya benzeri bir sıkıştırma programı yardımıyla arşivden çıkarıyoruz.

ÖNEMLİ: MoshiDraw bizde yazılım kilidi denilen flash disk benzeri bir usb dongle ile gelir, bu şeyin 9x ve daha üst sürümleri ile çalışanları portakal rengidir. Bu usb dongle'ı kaybederseniz, programı kurabilirsiniz fakat açıp çalıştıramazsınız. Bu yazılım kilidinin 9x versiyonu öncesi MoshiDraw sürümleri için olanları mavi renktedir ve bu maviler MS10105 kartlar ile çalışmaz. MS10105 öncesi mavi dongle isteyen moshiboard ana kartları sadece kazıma yapabilir, kesim yapamazlar. (Gerçi dört beş yıl önce portakal yerine mavi, mavi yerine portakal dağıttıkları da olmuştu)
Moshi Draw USB Line 9.96 klasörüne girerek Moshidraw_left.exe kurulum dosyasına sağ tıklıyor ve yönetici olarak çalıştır diyoruz.
Genelde English(bu sadece kurulum dosyasının dil seçimidir) seçili olarak geliyor ve alttan "Next" butonuna sol tıklayarak ilerliyoruz.
I agree with the above terms and conditions yazısının solundaki küçük kutucuğu işaretleyerek alttan "Next" butonuna sol tıklayarak ilerliyoruz.
Programın kurulmasını istediğiniz disk bölümü farklı olsun istemiyorsak alttaki "Start" butonuna tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Sistemimizin kurulu olduğu kök disk'e (Genellikle C:\) kurulması tavsiye edilir.
Kurulum işlemi bittikten sonra MoshiDraw 9.96'ya Türkçe dil desteği vermek için, indirdiğimiz paket içerisindeki "Türkçe Dil Dosyaları" klasörünün içindeki tüm dosyaları kopyalayarak "C:\moshidraw_left" klasörü içerisine yapıştırarak dosya değişim uyarısını onaylıyoruz.


MoshiDraw'ı çalıştırdıktan sonra ana ekranda Dosya/Seçenekler menüsüne giriyoruz.
Açılan sistem seçenekleri menüsündeki "ÇalışmaAlanı" sekmesini tıklıyor ve makinemizin çalışma alanı'nı En(X eksen) ve Yükseklik(Y eksen) milimetre olarak ölçülerini yazıyoruz ve alt soldaki "TAMAM" butonuna tıklıyoruz.MoshiDraw gariplikleri sizi epey meşgul edebilir, sorularınızı ve sorunlarınızı çekinmeden formumuzda paylaşabilirsiniz. Tabi ki bunun için sadece üye olarak giriş yapmak zorundasınız :)

Not: Bu forum'a mevcut sosyal medya hesaplarınızla ve tek tıkla kolayca üye olabilirsiniz:
https://forum.lazerciler.net/index.php?action=register

« Son Düzenleme: Mart 26, 2019, 12:14:04 ÖÖ Gönderen: Tanju Ergan »
Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz - Actions speak louder than words